INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Suchodolski  

 
 
1782-04-01 - 1860-06-05
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Suchodolski Franciszek (1782–1860), ziemianin, oficer wojsk austriackich, skrzypek amator.

Ur. 1 IV w Ruskich Piaskach (pow. zamojski), był synem Wojciecha (zob.) i Petroneli z Suchodolskich.

S. odebrał w domu rodzinnym staranne wykształcenie; lekcje pobierał u ks. Różańskiego, bazylianina. Od dzieciństwa grywał z nadworną kapelą swego ojca w Wojcieszkowie (pow. łukowski). W 1. poł. l. dziewięćdziesiątych wstąpił w Warszawie do Szkoły Rycerskiej. Służył następnie w 2. p. ułanów armii austriackiej; w r. 1799 walczył we Włoszech przeciw wojskom francuskim gen. Napoleona Bonaparte oraz Legionom Polskim gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Na początku r. 1800 wstąpił w randze podporucznika do gwardii cesarskiej na pięcioletni kurs nauk wojskowych i służby na zamku cesarskim. Prawdopodobnie po jego ukończeniu służył jako porucznik w p. huzarów; dłuższy czas stacjonował w Kocku, gdzie zorganizował amatorski kwartet smyczkowy. W r. 1812 podał się do dymisji i osiadł w Wojcieszkowie. Kształcił się S. w grze na skrzypcach w paryskim konserwatorium pod kierunkiem J. P. Rodego, P. M. F. Baillota i R. Kreutzera (wg J. Krogulskiego).

Muzykował S. na dworach lubelskich, m.in. w pałacu Eligiusza Prażmowskiego w Gościeradowie ze skrzypkami Stanisławem Serwaczyńskim oraz Józefem Bielawskim, koncertmistrzem orkiestry w Teatrze Narodowym w Warszawie. Poznał wtedy córkę Prażmowskiego, Mariannę (późniejszą żonę), i zaprzyjaźnił się z Franciszkiem Sołtykiem, mężem jego drugiej córki. Jako skrzypek uświetniał spotkania towarzyskie u Rzewuskich w Opolu (pow. włodawski), Czartoryskich w Puławach i Ogińskich w Siedlcach. Dn. 23 IV 1816 «ozdobił graniem na solo na skrzypcach» koncert, który odbył się w Sali Wojciechowskiego w Warszawie. Występował również jako śpiewak w teatrach amatorskich.

Żona wniosła S-emu w wianie majątek Gościeradów wraz z pałacem, zbiorem obrazów (znajdowały się tam m.in. „Portret Stanisława Augusta” Marcelego Bacciarellego i portret matki S-ego, Petroneli z Suchodolskich Suchodolskiej, pędzla Józefa Pitschmanna), biblioteką Prażmowskich z księgami z XVI i XVII w. oraz zbrojownią Wybranowskich. Dobra te, uchodzące za największe w pow. janowskim po dobrach Ordynacji Zamoyskich, uczyniły S-ego jednym z najzamożniejszych ziemian na Lubelszczyźnie. W tym okresie był S. marszałkiem sejmików oraz sędzią pokoju i prezesem Rady Opiekuńczej pow. łukowskiego. Po śmierci ojca w r. 1826 odziedziczył Wojcieszków. Nie był jednak zainteresowany zarządzaniem majątkami i 28 VII 1846 przekazał je synom: dobra gościeradowskie Eligiuszowi, a Wojcieszków Edmundowi. Sam zamieszkał początkowo w Gościeradowie, gdzie przyczynił się do restauracji kościoła, a następnie w Lublinie. Brał udział w koncertach dobroczynnych, organizowanych przez lubelskie Tow. Filharmoniczne, którego był członkiem. Utworzył też w Lublinie kwartet, w którym grali: Serwaczyński, Antoni Miller, J. Szumski i syn S-ego (prawdopodobnie Edmund). Postępujący bezwład ręki coraz bardziej ograniczał jego aktywność artystyczną. W r. 1859 wystąpił S. w Lublinie na koncercie pożegnalnym; przekazał wówczas swoje skrzypce Janowi Hornzielowi, pierwszemu skrzypkowi Teatru Wielkiego w Warszawie. Krótko przed śmiercią wyjechał do syna, Edmunda, do Wojcieszkowa, gdzie zmarł 5 VI 1860, tam też prawdopodobnie został pochowany.

S. był ożeniony z Marią (Marianną) z Prażmowskich (zm. przed 1822), córką Eligiusza Prażmowskiego (1743–1816), star. mszczonowskiego, dziedzica Gościeradowa, skrzypka na dworze króla Francji Ludwika XV i jednego z najbardziej utalentowanych skrzypków czasów stanisławowskich, oraz Salomei z Wybranowskich, chorążanki lubelskiej, grającej w kapeli męża na fortepianie. Miał dwóch synów: Eligiusza (zob.) i Edmunda (1821–1904), ziemianina, skrzypka, dziedzica Wojcieszkowa. Prowadząc w Paryżu wystawny tryb życia, w rezultacie zdecydował się sprzedać Wojcieszków w r. 1860 Romualdowi Nowińskiemu, po czym w l. 1863–4 starał się bezskutecznie kontrakt ten unieważnić; mieszkał następnie w Wiedniu, gdzie był skrzypkiem w orkiestrze cesarskiej przy Burgtheater; w małżeństwie z Karoliną (Marią) Jarecką, wiedeńską tancerką, pochodzącą z rodziny muzyków, miał syna, Stefana, przedwcześnie zmarłego na gruźlicę.

 

Portret w Muz. Czartoryskich w Kr.; – Sęczys, Legitymacje Król. Pol.; Słown. Geogr. (Dorohusk, Gościeradów, Wojcieszków); Sowiński, Słown. muzyków; – Bieniek M., Ekscentryk z Gościeradowa: rzecz o Eligiuszu Prażmowskim (1743–1816), „Regionalista” (Kraśnik) 2003 nr 20 s. 37–9; Mencel T., Magnateria polska Galicji w polityce władz austriackich w latach 1795–1809, w: Ziemiaństwo polskie 1795–1945, Red. J. Leskiewiczowa, W. 1985 s. 54; Przegaliński R., Opowiadania o mieście Kraśniku, L. 1927 s. 31, 71–83; Żórawska-Witkowska A., Muzyka na dworze i w teatrze Stanisława Augusta, W. 1995 (dot. E. Prażmowskiego); – Dzienniki Ignacego Baranowskiego pisane w Lublinie przez rok 1815 i 1816, Oprac. B. Szyndler, L. 1995; Koźmian K., Pamiętniki, Oprac. J. Willaume, Wr. 1972 I, II; – „Gaz. Warsz.” 1780 nr 103 (dot. E. Prażmowskiego); „Kur. Warsz.” 1860 nr 147, 264; „Ruch Muzycz.” 1860 nr 40, 41; – B. Jag.: rkp. 7115 (J. Krogulski) z. 29 s. 435–6; B. Łopacińskiego w L.: rkp. 1063, 1073 k. 40, rkp. 1088.

Janusz S. Nowak i Elżbieta Orman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.